SanoVita – Zi de zi mai bine

Evoluăm împreună, de 25 de ani

În urmă cu 25 de ani, când a început povestea SanoVita, oferta de produse alimentare sănătoase de origine vegetală era destul de limitată. Astăzi, este ceva obișnuit să mâncăm cereale la micul dejun, să adăugăm nuci și semințe în salate sau să alegem pastele integrale. Oamenii sunt mai atenți la etichetele produselor înainte de a le cumpăra, sunt mai atenți la a ține sub control consumul de zahăr și sunt mai preocupați de legătura dintre alimentație și sănătate. Este, desigur, loc de mai bine, dar sunt vizibile dorința și interesul de a trăi mai mult și mai bine. Iar SanoVita își propune să fie alături de români în acest demers.

Pionierat

„Ne place să credem că am avut o contribuție importantă la această evoluție – fiind, spre exemplu, producătorul care a lansat cerealele de tip musli în România și printre cei care au așezat la locul potrivit produsele din soia nemodificată genetic. În cei 25 de ani am îmbogățit neîncetat oferta de produse, venind mereu cu ceva nou. Iar planurile pentru viitor sunt și mai ambițioase!

Gamă complexă de produse

Oferim o sortimentație variată de produse vegetariene, de la cereale și musli pentru mic dejun, rondele expandate din grâu sau orez, fructe uscate și nuci, băuturi vegetale, tofu, soia, paste vegetale tartinabile sau diverse alte alimente de bază. Practic, putem asigura produse pentru pregătirea tuturor celor 3 mese principale ale zilei – preparate mai simple sau mai complexe, precum și a unor gustări sănătoase.

De asemenea, suntem în curs de lansare a celui mai complex portofoliu bio local, care urmează să includă 25 de produse, în 8 categorii. Astfel vom întregi oferta bio deja disponibilă în sortimentația noastră.

An de an ne-am îmbunătățit portofoliul și ne propunem ca și în continuare să aducem pe piață produse inovatoare, gustoase și cu beneficii pentru sănătate, care să fie ușor de integrat în viața cotidiană.

Inovație

Ne dorim să aducem permanent pe mesele românilor produse vegetariene inovatoare. Fie că este vorba despre produse noi, cu multiple beneficii pentru sănătate, despre gusturi mai diverse sau de formate mai accesibile. Ne place, totodată, și să creăm produse unice. Exemplul cel mai grăitor este reprezentat de pastele vegetale tartinabile din bob și linte (linte roşie: clasic, ardei roşu sau ardei picant sau bob – cu roşii şi ceapă, cu ardei şi tarhon), care în 2017 au fost premiate cu Aur la Salonul Internațional de Invenții de la Geneva. Produsele au fost realizate în colaborare cu Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați, fiind supuse rigorilor și standardelor de calitate științifice. Și vom continua să creăm și să inovăm!

Facilități moderne de producție

Avem două centre moderne de producție în județul Vâlcea, unde sunt respectate standardele internaționale de mediu, calitate și siguranță a alimentelor. De asemenea, în 2020 am devenit producător, ambalator și distribuitor de produse eco și am investit într-o facilitate nouă de producție în Păușești, județ Vâlcea, special construită pentru produsele bio.

Printre furnizorii noștri, care ne sunt parteneri pentru asigurarea materiei prime, se regăsesc firme de prestigiu din Europa, Asia și Australia, însă colaborăm, desigur, și cu producători din România.

Distribuție în toată țara

Produsele noastre se găsesc în majoritatea hipermarketurilor și magazinelor naturiste din toată țara, precum și în magazinele de proximitate.. Zi de zi ne străduim să îmbunătățim prezența în punctele de vânzare, obiectivul nostru fiind să fim cât mai aproape de consumatorii noștri. De asemenea, oferta noastră completă SanoVita este disponibilă în magazinul online.

Misiunea noastră: Să transmitem comunității noastre un mesaj de sănătate și speranța pentru acum și viitor.

Viziunea noastră: Să inspirăm și să ajutăm comunitatea noastră să traiască experiența unei vieți fericite și sănătoase.

Valorile noastre: Grija față de oameni și mediu, Modestie, Integritate, Perseverență, Responsabilitate.

Alimentație sănătoasă

Corpul nostru reprezinta un motor complex, iar alimentația ii este combustibilul. De calitatea acestui combustibil depinde, pe termen mediu si lung, funcționarea corectă a organismului nostru.
O alimentație sănătoasă este izvor de energie și factor de echilibru pentru corp și minte, de aceea ne-am facut o datorie de onoare, nu doar de a vă oferi produsele necesare unui stil de viață sănătos, ci a le alătura și principiile după care să le puteți alege, pentru rezultate optime.

Fulgi de porumb crocant
Merișor confiat
Rondele din Grau cu Glazura de Cacao

Sănătate și frumusețe

Frumusețea adevărata înseamna mult mai mult decât cosmetice sofisticate și tratamente costisitoare. Pe piață există o multitudine de produse care vă pot îmbunătăți aspectul, dar schimbarea nu va fi decât în exterior, atâta timp cât tratăm efectul, nu și cauzele.

A avea grijă de corpul tău înseamnă să previi posibilele probleme și să încerci să îi interpretezi semnalele pe care el ți le oferă despre ce îi place și ce nu, ce îi face bine și ce nu. Învață de la corpul tău cum să interpretezi aceste semnale și cum să îți creezi obiceiuri bune, cu beneficii în viața de zi cu zi și pe termen lung.

Venim catre voi cu sfaturi si trucuri simple, dar eficace, culese de la cei care si-au facut pastrarea sanatatii si mentinerea frumusetii o meserie si, totodata, o preocupare de studiu permanenta.

Musli Breakfast (40% fructe)
Băutură Bio de Migdale

Unt de arahide fără zahar

Mama și copilul

A fi mama nu este doar despre schimbarea scutecelor, încălzirea biberoanelor sau lupta cu colicii. Acesta înseamnă numai inceputul. Dincolo și mai departe de el, a fi mama reprezintă jobul cu contract pe perioadă nederminată și full-time pe care ți l-ai asumat și faci, în fiecare zi, tot ceea ce depinde de tine să îl îndeplinești cât mai bine, pentru că sarcina ta are în spate o responsabilitate enormă: construirea unui om.
Nu vorbim de o muncă ușoară și știm că nu o dată te-au încercat temerile. Te înțelegem pe deplin si de aceea suntem aici pentru a te ajuta cu sfaturi, idei si soluții, în așa fel încât să faci întotdeauna alegerea cea mai bună pentru puiul tău de om.

Fulgi de ovăz
Fruct Mix
Prune uscate fără sâmburi

Tratamente naturiste

Sănătatea este bunul suprem pe care suntem datori să îl protejăm. Credem că natura este un izvor excepțional de resurse și are capacitatea să-ți ofere ceea ce ai nevoie pentru a-ți restabili sau menține sănătatea.
Acesta este motivul pentru care ne-am propus să cautam, în inima naturii, soluțiile la cele mai frecvente afecțiuni. Nu uita: la majoritatea întrebărilor privind sănătatea și frumusețea ta, natura are deja răspunsul!

Ulei de cocos dezodorizat
Ulei presat la rece din semințe de cânepă
Ghimbir confiat

Zi de zi, mai bine

Suntem alături de cei care își doresc să își îmbunătățească stilul de viață și, implicit, dieta alimentară și le punem la dispoziție informații bine documentate despre alimentație, sfaturi de la specialiști, rețete de la maeștri bucătari sau chiar de la alte persoane cu interese similare, care doresc să împărtășească idei interesante și utile din viața lor. Pas cu pas, prin mici schimbări zilnice, se pot crea rutine sănătoase care să ne aducă echilibrul dorit.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat: